top of page

Epidemija in brezposelnost.

Procesi vlade zastavljeni na pravi način: Slovenija je med državami z najmanjšo stopnjo brezposelnosti v EU!


Piše: Sara Rančigaj

Epidemija koronavirusa je močno udarila različne panoge gospodarstva po vsej Evropski uniji. V nekaterih regijah brezposelnost beležijo kar pri petini prebivalcev, nasprotno pa so tukaj tudi regije, ki beležijo manj kot dvoodstotno brezposelnost.

Slovenija se je znašla v sedmerici držav z najnižjo stopnjo brezposelnosti v EU, pred njo se uvrščajo samo Nemčija, Malta, Madžarska, Nizozemska, Češka in Poljska. Minister za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je nad trenutno situacijo zadovoljen, saj meni, da smo le 4,8 odstotno brezposelnost dosegli v največji meri zaradi interventnih ukrepov in pri tem izpostavil pomen vseživljenjskega življenja. “Ob prazniku dela vsem želim, da bi imeli možnost varnega in zdravega delovnega mesta. Da bi se lahko s svojim delom ustrezno gradili in razvijali. Epidemija je pokazala predvsem, kakšen pomen ima vseživljenjsko učenje in digitalne kompetence,” je še dejal na novinarski konferenci.


Leta 2020, ko je izbruhnila epidemija covid-19, se je stopnja brezposelnih ljudi v starosti med 15 in 74 let povečala v večini regij EU. Najnižja stopnja brezposelnosti je bila zabeležena v poljski regiji Wielkopolskie (1,8 odstotka), v dveh čeških regijah: Srednji Češki (1,9 odstotka) in Jugozahodu (dva odstotka), sledile pa so ji tri nadaljnje Češke regije: Praga, severovzhod in jugovzhod (vse 2,3 odstotka).

Na nasprotni strani lestvice so bile najvišje stopnje brezposelnosti zabeležene v španskih avtonomnih mestih Ceuta (24,5 odstotka) in Melilla (23,7 odstotka) ter še v dveh španskih regijah: Kanarski otoki (22,6 odstotka) in Andaluzija (22,3 odstotka).

  1. 05. 2021


bottom of page